برای نگهداری از فرش های گران قیمت و همچنین کم کردن تعداد شستشو لازم فرش ها، خیلی ها ترجیح میدهند برای فرش خود، روفرشی تهیه کنند. گاهی هم ممکن است برای کاربرد های خاص روفرشی نیاز باشد. مثلا به عنوان پادری، جلو سینکی و یا حتی روفرشی های لمینت دار (فرش مناسب برای سرامیک و یا برای ادرات با هزینه خیلی کمتر از فرش).

روفرشی ها انواع مختلفی دارند:

  • روفرشی یزد که روفرشی های سنتی هستند و ضخامت زیادی دارند و نقشه و طرح روفرشی از طریق بافت ایجاد می شود. 
  • کاور فرش ها که نازک تر و شبیه به ضخامت پارچه های خیلی ضخیم هستند و طرح و نقش بر روی آن ها چاپ می شود.
  • فرش لایت که روفرشی هایی یزد هستند که بر روی یک لایه لمینت قرار دارند.

روفرشی های یزدی از سال ها قبل در یزد تولید شده اند و امروزه هم مورد توجه بسیار مردم قرار دارد و در حال حاضر بیشتر از بقیه روفرشی ها استفاده می شود. این روفرشی ها از لحاظ جنس انواع مختلفی دارند:

  • طرح ابریشم که اگر چه بافت خیلی ریز دارند ولی سبک هستند و طرح های بسیار زیبا تولید می شوند. این روفرشی ها به دلیل وزن سبک و زیبایی مو د توجه است ولی به دلیل وزن کم باید به شکلی از سرخوردگی آنها جلوگیری کرد. این روفرشی ها دو رو هستند.
  • روفرشی های دو رنگ که از لحاظ قیمت و کیفیت از سبک ترین و ارزان ترین روفرشی ها هستند.
  • روفرشی های مخمل ساده که عمده مزیت آنها نرمی و لطافت خیلی بالا آنهاست. این روفرشی ها دو مخمل نیستند ولی می توان آنها را دو رو نامید و از هر دو سمت آن استفاده کرد.
  • روفرشی های زرکدار که در تولید آنها از مقداری نخ زرک استفاده می شود. نخ زرک به روفرشی برق و جلا میدهد و بسته به میزان نخ زرک استفاده شده در روفرشی میتواند سبب زبری روفرشی شود. این روفرشی ها عموما یک رو هستند.
  • روفرشی های مخمل ابریشم که از لحاظ کیفیت بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و عموما یک رو هستند.
  • روفرشی های دو شانل که دو رو مخمل اند و عموما از انواع روفرشی ذکر شده سنگین ترند و دو رو هستند.

در سال های اخیر برخی از تولید کنندگان روفرشی های یزد را کشدار نیز تولید و به بازار عرضه کرده اند.

مدتی است که کاور فرش نیز مورد توجه مردم قرار گرفته است. این روفرشی ها با پارچه های مخمل که بر روی آنها طرح و نقش چاپ می شود، تولید می شوند.‌ برای قرار گیری این روفرشی ها بر روی فرش از کش های دور تا دوری، کش کمری و چهار کش در گوشه ها استفاده می شود. 

کیفیت های مختلف کاور های فرش، به کیفیت پارچه و کیفیت چاپ و ثبات رنگ آن و کیفیت کش های آن وابسته است. 

پارچه روفرشی های کشدار میتواند یک رو مخمل یا دو رو مخمل باشد و ضخامت آنها هم می تواند فرق کند. طبق تجربه روفرشی های ترک تک رو مخمل هستند ولی در ایران کاور فرش های دو رو مخمل با کیفیت نیز تولید می شود که ما را از روفرشی ها ترک بی نیاز می کند.

کاورهای فرشی که در این وب سایت (منسوجات رامش) به فروش می رسد با بهترین کیفیت پارچه مخمل دو رو و با بهترین چاپ و کش های دو سانتی دور تا دور، کمری و کش های گوشه تولید می شود. 

روفرشی های لمینت دار یا فرش لایت محصول دیگری است که برخی از تولید کنندگان یزد تولید می کنند. در این محصول، روفرشی بر روی یک لایه لیمنت ضد لغزش دوخته می شود. این لایه سبب می شود که روفرشی دیگر سر نخورد و بتوان از آن بر روی سرامیک در اشپزخانه یا در محیط های اداری استفاده کرد. مزیت این فرش های لایت نسبت به قالی یا فرش، قیمت خیلی پایین تر آن است. 

در سایت ما (منسوجات رامش) چند نمونه روفرشی لیمنت دار از برند خوب و معتبر نادر باف موجود می باشد.

تولید کنندگان بسیار زیادی روفرشی های یزد را تولید میکنند و تعداد آنها به قدری زیاد است که جمع کردن تمام اسامی برند به سادگی میسر نیست. از دید منسوجات رامش چیدن تولید کنندگان به ترتیب برتری و اعتبار کار سختی است و شاید اینکار همراه با خطاهایی باشد ولی ما سعی کرده ایم محصولات سایت را از برترین برند تهیه کنیم.

برندهای گلباف یزد، سوپر گلشن یزد، نادرباف، کیاباف و ستاره زرین بعضی از برند های معتبر تولید کننده روفرشی هستند که محصولاتشان را در سایت موجود کردیم.