همانطور که ذکر شد هیچ کارخانه تولید فرشی نمی تواند سایز دقیق فرش تولید کند. و اگر فرشی تنها ۳ سانت از کاور فرش بزرگتر باشد، کاور فرش لبه های فرش را بلند میکند. و اگر فرشی بیش از سه سانت بزرگتر باشد، اصلا کاور فرش داخل فرش نصب نمی شود. اگر هم فرشی کوچکتر از کاور فرش باشد، چین ایجاد می شود.

لذا بهترین روش این است که مشتریان عزیز منسوجات رامش ابتدا تک تک فرش های خود را سایز بزنند و سپس سفارش خود را در سایت ثبت کنند تا طبق همان سایز برایشان تولید شود.

اولین سوال نحوه اندازه گیری فرش است. برای اندازه گیری ترجیحا از متر فلزی استفاده شود که خطا در اندازه گیری ایجاد نشود. اندازه گیری عرض فرش مشخص است. باید از در جهت عرض از ابتدا تا انتها اندازه بزنید. اما برای اندازه گیری طول فرش، نباید ریشه در اندازه گیری وارد شود ولی چنانچه بافت سفید قبل از فرش وجود دارد و سفت است، باید در اندازه گیری حساب شود. یعنی در واقع باید آن بخشی از ریشه که تا میخورد را به زیر فرش بدهیم، و هر چه ماند (هم خود فرش و هم بافت سفید) را اندازه بزنیم. هر تعداد فرش که داریم باید جداگانه با این روش اندازه گیری شود. بسیار محتمل است که دو فرشی که یک برند است و با هم خریداری شده اند، یک سایز نباشند. لذا باید تک تک فرش ها را اندازه گیری کرد.

یکی دیگر از مواردی که در تولید موثر است ضخامت فرش و یا مقدار شانه و تراکم فرش است. این موضوع هم بر میزان اضافه پارچه لازم در تولید و هم بر روی نوع کشدوزی تاثیر گذار است. لذا بایستی برای فرش های ماشینی میزان شانه و تراکم فرش و در مورد فرش های دستباف میزان ضخامت ( نازک یا ضخیم و محکم بودن و یا نبودن فرش) را به ما اطلاع دهید. مثلا اگر فرشی نازک باشد و مثل دستباف های ابریشمی راحت جمع شود، کشدوزی برایشان باید متفاوت (مقداری شل تر) انجام شود تا فرش مچاله نشود.

موقع ثبت سفارش بعد از درج آدرس و زیر نقشه محل سکونت، مستطیلی به نام توضیحات سفارش وجود دارد که مشتریان ارجمند میتوانند سایز دقیق فرش ها و میزان شانه فرش و ضخامت و نوع فرش خود را در آنجا برای ما بنویسند. تا وقتی که مردم با نحوه سفارش کاور فرش آشنا شوند، ما به تک تک مشتریان زنگ می زنیم و توضیحاتی که برای اندازه گیری فرش لازم است را میدهیم. 

برای انتخاب طرح و سفارش کاور فرش میتوانید بر روی اینجا کلیک کنید تا وارد بخش طرح های کاور فرش منسوجات رامش شوید. در لحظه نوشتن این متن، حدود ۸۰۰ طرح برای سفارش کاور فرش در سایت رامش مارکت (منسوجات رامش) ثبت شده است.