گفته میشود که مهد حوله، کشور ترکیه است. ایرانی ها نیز از سال های خیلی قبل شروع به تولید حوله کردند. در حال حاضر حوله در شهرهای مختلف ایران تولید می شود. ولی سوال اینجاست که از تولیدات حوله های کدام شهر، خریداری کنیم؟

حوله در جنس های مختلفی تولید می شود. ولی در حال حاضر اکثر حوله ها از جنس پنبه و یا نخ ویسکوز هستند.

قریب به اتفاق تولید کنندگان حوله پنبه ای در شهر تبریز و اصفهان قرار دارند. به صورت عمومی، تولیدات تبریز از تولیدات شهر اصفهان کیفیت و قیمت بالاتری دارند. شاید بتوان تبریز را مهد حوله ایران نامید. البته این به این معنی نیست که تمام حوله های اصفهان کیفیت پایینی دارند و تمام تولیدات تبریز در بهترین کیفیت تولید می شوند. بعضی تولید کنندگان حوله در اصفهان برای رنگرزی بهتر محصولاتشون، رنگرزی حوله های خود را در تبریز انجام می دهند و کیفیت تولیداتشون رو به حد کارهای تبریز می رسانند. لذا نباید تنها به شهری که حوله تولید شده توجه کرد. با اینکه اکثر تولید کنندگان حوله های پنبه ای در تبریز و اصفهان هستند، در مشهد و کرمان نیز تولید کنندگانی وجود دارد.

حوله های سنتی یزد یا به قولی حوله ها با نخ ویسکوز عموما در شهر یزد تولید می شوند. این حوله ها به دلیل سبکی، کم حجم بودن و آبگیری عالی کم کم جا برای هود باز کرده اند و در حال حاضر رغبت مردم به این حوله ها زیاد و فروش آنها به قدر باورنکردنی ای زیاد شده است.

لازم به ذکر است که حوله های دستباف نیز در بازار وجود دارد که تولید شهرهای مختلفی از جمله شهرهای خراسان شمالی است. 

در سایت منسوجات رامش (رامش مارکت) حوله های تبریز با برند (نارین ساپ، بلیندا، ساپ تاپ، پالاس، الیزا، لنو) و حوله های اصفهان با رنگرزی در تبریز (ساینا و ان بی) وجود دارد. 

از حوله های یزدی انواع برندها در وب سایت منسوجات رامش وجود دارد. از این برندها میتواند برندهای سنتی‌ باف یزد مرتضی رامش، برند ابراهیمی‌یزد، برند مارال، برند رنجبر را نام برد. برند مارال و رنجبر موجود است و کم کم بعد از تهیه عکس به سایت اضافه می شوند.