یکی از مواردی که باید در خرید کاور فرش کشدار مد نظر داشت، توجه به پارچه ای است که برای تولید کاور فرش استفاده می شود.

 پارچه هایی که تولید کنندگان مختلف برای تولید کاور فرش کشدار یا روفرشی کشدار استفاده می کنند از لحاظ

  •  جنس
  •  تراکم بافت 

با هم متفاوت اند. این دو پارامتر بر روی قیمت تمام شده و قیمت مصرف کننده تاثیر گذار است.

جنس

دو جنسی که عموما برای تولید کاور فرش استفاده می شوند عبارتند از:

  • مخمل شانل
  • مخمل پورش (مخمل پورشه)

اکثر تولید کنندگان کاور فرش از مخمل شانل برای تولید کاور فرش استفاده میکنند. این پارچه از دوام مناسبی برخوردار است و میتوان طرح های مختلف را با کیفیت بالایی روی آن چاپ کرد. تعداد محدودی از تولید کنندگان از پارچه مخمل پورشه برای تولید کاور فرش استفاده می کنند. پارچه مخمل پورش نسبت به مخمل شانل سبک تر، لطیف تر و البته گران تر است. اگرچه پارچه های مخمل شانل که تولیدکنندکان خوب کاور فرش استفاده می کنند پرز نمیدهند ولی پارچه مخمل پورشه از لحاظ پرزدهی وضعیت بهتری دارد. مشکل استفاده از مخمل پورشه برای تولید کاور فرش گران تر بودن آن است و اینکه تولید کنندگان کمتری دارند و در نتیجه تعداد طرح های آن بسیار محدود است. این باعث شده است که خریداران نیز کاور فرش هایی با مخمل شانل را خریداری کنند.

 در سایت منسوجات رامش از هر دو جنس مخمل شانل و مخمل پورش طرح های مختلفی وجود دارد. برای دیدن طرح های مخمل پورش، می توانید کلمه پورشه را در سایت منسوجات رامش (رامش مارکت) سرچ نمایید. سایز طرح ها، همه مخمل شانل هستند.

عامل دیگری که بر روی کیفیت پارچه کاور فرش موثر است، وزن یا تراکم بافت پارچه است. هر چه تراکم بافت بالاتر باشد، دوام پارچه بالاتر می رود. 

تولید کنندگان کاور فرش با جنس مخمل شانل عموما از پارچه با تراکم های بافت مختلف استفاده می کنند. چون هر چه تراکم بافت بالاتر رود، وزن پارچه افزایش  می یابد، برای مقایسه تراکم بافت، می توان وزن پارچه‌ را ملاک قرار داد. در مقایسه دو کاور فرش با سایز و جنس یکسان، هر چه تراکم بافت بالاتر باشد، وزن کاور فرش نیز بالاتر خواهد بود .

عموما برای بیان میزان تراکم بافت یک پارچه از وزن در واحد طول استفاده می شود. بیشترین تراکم بافت پارچه مخمل شانل که در بازار ایران برای تولید کاور فرش استفاده می شود ۹۸۰ گرم و یک کیلو گرم است. وزن های کمتر نیز در بازار وجود دارد. گاهی بعضی از تولید کنندگان از پارچه های بسیار کم تراکم استفاده می کنند طوری که بافت پارچه به صورت زمینه خالی می شود و وزن به شدت کاهش می یابد. این پارچه های کم تراکم، قیمت های پایین تر دارند و کمتر عمر می کنند و زودتر و همچنین بیشتر تغییر شکل می دهند. 

منسوجات رامش مفتخر است که کاور فرش هایی برای مشتریان عزیز خود ارائه می دهد که از سنگین ترین و متراکم ترین پارچه ها برای تولید آن استفاده شده است.

در لحظه نگارش این متن، بیش از ۶۲۰ طرح در سایت منسوجات رامش وجود دارد که میتوانید طبق سایز دقیق فرش خود سفارش‌ تولید دهید.

با توجه به اینکه عموما فرش ها چند سانت نسبت به سایز استاندارد بزرگتر و یا کوچکتر اند، خرید کاور فرش آماده عموما منجر به پشیمانی می شود. یعنی اگر فرش شما مثلا سایز ۱۲ متری باشد، باید عرض و طول آن به ترتیب ۳۰۰ و ۴۰۰ سانتیمتر باشد. ولی اکثر فرش ها در عرض یا طول، چند سانت بزرگتر یا کوچکتر اند. گاهی بعضی فرش ها تا یک وجب بزرگتر و کوچکتر می شوند. این باعث می شود که نتوان کاور فرش آماده خریداری کرد.

برای سفارش کاور فرش در سایت منسوجات رامش بایستی طول و عرض هر کدام از فرش هایتان را اندازه بزنید و در هنگام ثبت سفارش در قسمت توضیحات سفارش برای ما درج کنید و یا در قسمت چت سایت سایز را اعلام کنید. اگر به هر دلیلی در هنگام ثبت سفارش سایز فرش هایتان را درج نکنید، از طرف منسوجات رامش برای دریافت سایز دقیق فرش هایتان با شما تماس گرفته می شود. 

نحوه اندازه گیری عرض فرش مشخص است. برای اندازه گیری طول، ریشه چون تا می خورد و به زیر می رود نباید در هنگام اندازه گیری حساب شود. ولی بافت سفید قبل ریشه چون تا نمیخورد، باید در اندازه گیری طول حساب شود.

شکل زیر نحوه اندازه گیری طول فرش را نشان می دهد.


منسوجات رامش بعد از دریافت سفارشات مشتریان عزیز، سفارش دریافت شده در روند تولید قرار می دهند و بعد تولید مستقیم از کارگاه به آدرس مشتری ارسال میکند.